انواع عایق ها


انواع عایق ها

عایق به ماده ای یا ترکیبی از چند ماده گفته می شود که نرخ انتقال حرارت را کاهش دهد. از آنجایی که هدف اصلی عایق کاری، کاهش انتقال حرارت است، عایق ها باید خواص مطلوبی در کاهش نرخ انتقال حرارت به همرفت و تابش داشته باشند.

انواع عایق ها

دسته بندی عایق ها

یکی از مهم ترین پارامترها در انتخاب نوع عایق، محدوده دمای کارکردی عایق است. برای هر عایق، بسته به مکان آن، محدوده دمای کاری مشخصی تعریف می شود: بدین معنی که عایق در آن محدوده دمایی، بهترین عملکرد را خواهد داشت. برخی عایق ها، در خارج از محدوده دمای کاری، خاصیت خود را از دست می دهند.

عایق ها را می توان از نظر محدوده دمای کاری به سه دسته گرم و سرد و دما متوسط تقسیم بندی نمود :

عایق های گرم :

عایق های گرم بیشتر برای عایق کاری نواحی و تجهیزاتی استفاده می شوند که دمای کاری آنها بیشتر از دمای اتاق است. همچنین این عایق ها به عنوان عایق حرارتی مخصوص ساختمان و عایق کاری دیوارها و سقف ها نیز استفاده می شوند. از عایق های گرم می توان در عایق کاری خطوط انتقال گرم نیز، مانند موتورخانه ها، سیستم های گرمایش و دودکش ها، استفاده کرد. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها معمولا بین –۲۵۰Cالی ۶۰۰۰Cاست.

انواع رایج عایق های گرم موجود در بازار در جدول زیر ارائه شده اند :

نوع عایق گرم

محدوده دمای کاری (متوسط)

پشم سنگ

-۲۰۰Cالی ۶۰۰۰C

پشم سرباره

-۲۰۰Cالی ۶۰۰۰C

پشم شیشه

-۲۰۰Cالی ۴۵۰۰C

پشم سرامیک

-۲۵۰Cالی ۱۰۰۰۰C

فوم شیشه

-۴۵۰۰Cالی ۴۵۰۰C

پرلیت قابل گیری شده

۷۵۰Cالی ۴۵۰۰C

ایروژل

۵۰۰Cالی ۵۰۰۰C

عایق فله ای

معمولا از  پشم سنگ، شیشه یا پلی یورتان است

عایق های سرد

عایق های سرد بیشتر برای عایق کاری خطوط سیستم های تهویه و کانال های انتقال گاز یا مایعات استفاده میشود. این نوع عایق ها معمولا ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند و درنتیجه از چگالش (تبرید) بخار جلوگیری می نمایند. این خاصیت آنها را برای عایق کاری سردخانه ها، یخچال ها و خنک سازها، عایقی ایده آل معرفی میکند. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها به طور متوسط بین -۱۰۰0C الی ۱۰۰۰Cاست. در صورتی که دمای محیط یا خط انتقال لوله، از محدوده دمای کاری فراتر نرود.

انواع عایق های سرد موجود در بازار در جدول زیر ارائه شده اند :

نوع عایق سرد

محدوده دمای کاری (متوسط)

فوم های الاستومری ) (NBR & EPDM

-۴۰۰C الی ۱۲۰۰C

۷۵۰C – الی۲۰۰C

(EPS / XPS) پلی استایرن

فوم های پلی اتیلن ) (EPE / XPE

-۳۰۰C الی ۱۱۰۰C

فوم پلی یورتان

-۳۰۰Cالی ۱۱۰۰C

فوم شیشه

-۴۵۰۰Cالی ۴۵۰۰C

فنولیک

-۵۰۰Cالی ۱۲۵۰C

فوم پلی ایزوسیانورات

-۴۰۰Cالی ۱

عایق های دمای بسیار بالا  (نسوز)

عایق های دمای بسیار بالا (نسوز ) توانایی تحمل دمای بسیار بالایی را دارند و بیشتر در صنایع خاص مانند کوره های ذوب و کوره های عملیات حرارتی و همچنین به عنوان عایق ضدآتش استفاده می شوند. نوع بسیار رایج این نوع عایق در بازار، پشم سرامیک است که نوع V آن دمای ۱۶۵۰۰Cرا نیز تحمل می کند. همچنین ساییکات کلسیم از انواع عایق های نسوز محسوب می شود. برخی از انواع خاص پشم سنگ که رزین های مخصوص دارند، می توانند دماهای بسیار بالا را تحمل کرده و در این دسته بندی جای گیرند. بیشتر مواد نسوز که در مصارف ساختمانی و برای دماهای بسیار بالا (بالاتر از 1100درجه سانتی گراد) استفاده می شوند، شامل ماسه، شن، آجر و سنگ نسوز میشود که در دسته خاصی از عایق ها قرار می گیرند.از آنجایی که این عایق تاثیر مهمی در محاسبات و عملکرد عایق کاری لوله ها و کانال ها و مخازن خواهد داشت قصد داریم تا انواع موادی که برای عایق کاری استفاده می شوند را معرفی کنیم :

پشم معدنی

پشم های معدنی، شامل پشم سنگ و پشم سرباره، از الیاف غیرارگانیک تشکیل شده اند که توسط رزین ارگانیک به هم متصل شده اند. پشم های معدنی مقاومت حرارتی بسیار بالایی داشته و تقریبا در تمامی اندازه های استاندارد لوله های صنعتی یافت می شوند. از پشم سنگ هم به عنوان عایق حرارتی و هم به عنوان عایق صوتی و ضدآتش استفاده می شود

پشم شیشه

پشم شیشه نیز، مانند پشم سنگ ازالیاف غیرارگانیک شیشه که بوسیله رزین ارگانیک به هم متصل شده اند، ساخته شده است. مانند عایق های الیاف معدنی، پشم شیشه نیز هم در عایق کاری حرارتی و هم در عایق کاری صوتی بکار میرود. پشم های معدنی و پشم شیشه، عایق گرم محسوب می شوند.

فوم های انعطاف پذیر الاستومری

فوم های انعطاف پذیر، فوم های نرم ساخته شده از لاستیک الاستومر NBR یا EPDM و یا فوم های پلی اتیلنی (XPE / EPE )هستند. اینگونه فوم ها، عایق سرد محسوب می شوند و مقاومت به نفوذ بخار بسیار بالایی دارند. با توجه به مقاومت بسیار عالی که در مقابل عبور بخار آب از خود نشان می دهند  از نصب، به هیچ گونه حائل بخار – آب دیگری نیاز نیست. خاصیت مقاومت زیاد در مقابل بخار، به همراه خاصیت تابش بالای لاستیک اجازه می دهد که فوم انعطاف پذیر با ضخامت نسبتا کمی از چگالش سطحی جلوگیری کنند. در نتیجه، از این گونه مواد به مقدار متنابهی در سیستم های سرمایش، لوله کشی ها و تهویه استفاده می شوند. البته از اینگونه مواد می توان در خطوط آب گرم و گرمایش نیز استفاده نمود.
عایق های الاستومری، گرچه نسبت به پشم سنگ و یا پشم شیشه گران ترند، ولی به دلیل بی نیاز بودن از پوشش مضاعف( Jacketing )برای کاربردهای دمای پایین بسیار مقرون به صرفه می باشند. پایداری بسیار باالایی دارند. سریع ترین راه برای عایق کردن سیستم های لوله کشی آماده و ساخته شده، استفاده از عایق های الاستومری است. این گونه عایق ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی داشته و انعطاف پذیر می باشند و برای محیط هایی که فضای کاری کمی داشته باشند، بسیار مناسب هستند.

فوم های صلب

از فوم های صلب پلیمری مانند فنولیک و پلی یورتان و یا پلی استایرن XPS / EPSنیز در عایق کاری لوله ها استفاده می شود. این گونه فوم ها، ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارند ولی خواص ضد آکوستیکی بسیار ناچیزی دارند. این فوم ها به صورت تزریقی یا پیش شکل های آماده در ابعاد استاندارد لوله ها، دربازار

موجود هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نمایندگی