فلز برنج

فلز برنج  تشکیل شده از یک سری آلیاژ مس و حداکثر ۴۰% روی در آن به کار برده شده است. با تغییر دادن  مقدار روی، خواص آلیاژ Cu-Zn نیز تغییر می‌یابد. در فلز برنج‌های مس و روی گاهی عناصر اضافی مانند سیلیسیوم، قلع، منگنز، آلومینیوم، نیکل و سرب کاربرد دارند که عنوان آن ها برنج‌های آلیاژی نامیده می‌شود. برای بهبود بخشیدن به خواص برنج خالص حدود ۴ درصد عناصر آلیاژی بیشتر می شود.و به همین دلیل می توانند در موارد دیگری به کار برده شوند.ترکیب مس و قلع برنج برنز را به وجود می آورند.فلز برنج برای ریخته گری کاربرد دارد.

 

دسته بندی کردن آلیاژهای مس:

آلیاژهای مس ترکیب دو دسته آلیاژ های ریختگی و کارپذیر هستند که می توانند با توجه به شرایط ترکیبی و عناصر آلیاژی حرارت پذیر و حرارت ناپذیر باشند.پس برنج های کارپذیر متشکل از مس وروی هستند.

برنج های مخصوص:

اگر بخواهیم آلیاژ برنج را به مخصوص تبدیل کنیم کافی است عناصر دیگری بیفزاییم که خواص مکانیکی برنج را افزایش دهد.

کاربرد مس و روی

فلز برنج متشکل از مس و روی می باشد که هر چقدر درصد کاربرد روی نسبت به مس بیشتر باشد آلیاژ برنج مستحکمی تولید می شود و از رنگ قرمز به زرد کم رنگ متمایل می شود.ساختمان تک فازی کریستال های محلول جامد تعریفی از روی و مس است که روی می تواند تا ۳۲% در دمای عادی محیط به طور تک فاز آلفا در مس باشد که به برنج آلفا معروف است.

آلیاژ برنج آلفا که تجارتی هستند و ۳۶% هم روی در آن کاربرد دارد معمولا به دو گروه تقسیم می شوند.

همانطور که گفتیم هر چقدر درصد روی در ترکیب بیشتر باشد رنگ برنج به زرد متمایل تر است پس برنج آلفا زرد ۲۰ الی ۳۶ درصد روی دارد و برنج آلفا قرمز حاوی ۵ الی ۲۰% روی است.

 

دو روش در تهیه ی آلیاژ های برنج مورد کاربرد قرار می گیرد:

  1. ترکیب از مس و روی می باشد فقط کافی است در این روش تهیه مس را به طور پوششی ذوب نمود و بعد روی را در چندین مرحله به مذاب مس اضافه می کنیم. ۲. دومین روش به این صورت است مس را تحت پوششی ذوب نموده و دمای آن را پایین آورده و روی را در چند مرحله به آن اضافه می کنیم به خاطر این که این دو فلز وزن و نقطه ی ذوب متفاوتی دارند و به طور کامل باید با هم به وسیله دستگاه مناسبی مخلوط شوند و بعد ذوب ریزی شود، با توجه به این دو نوع کاربرد می توان دریافت که دامنه ی انجماد کوتاهی دارند.

 

 

ویژگی‌های مهم آلیاژ برنج

از فلز برنج به خاطر خاص بودن و رنگی که دارد کاربرد‌های مختلفی می توان داشت از جمله:

  • فلز برنج به خاطر رنگ تقریباً طلایی رنگش در دکوراسیون ساختمان سازی کاربرد دارد.
  • در مغزی قفل ها به خاطر اصطکاک کم استفاده می شود.
  • حتی در سازهای موسیقی به علت خواص آکوستیکی همانند ساز هورن
  • رنگ برنج زرد است که متشابه به رنگ طلا ست.
  • اکسایش در فلز برنج دیرترصورت می گیرد و در برابر کدر شدن و لکه دار شدن از خود مقاومت نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست نمایندگی